Spływ Dunajcem – największa atrakcja dla turystów odwiedzających Pieniny

Odwiedzając Pieniny nie można zapomnieć o możliwości spływu Dunajcem. To jedna z największych atrakcji turystycznych tego regionu. Często jest ona urozmaicona dzięki opowieściom regionalnych flisaków o mijanych atrakcjach turystycznych, szczytach czy wspominaniu tamtejszych legend. Atrakcja ta jest dostępna dla turystów od 1 kwietnia do 31 października. W pozostałe miesiące spływ jest zamknięty. Dlatego już teraz warto zastanowić się nad wycieczką w tamtejsze zakamarki naszego pięknego kraju.

Spływ Dunajcem i wszystko z nim związane przedstawię Ci w tym artykule.

Początki organizowania spływu Dunajcem

Wszystko zaczęło się jakieś 200 lat temu. Wtedy to, organizowano spływy przez gości okolicznych dworków i zamków. Miały one jedynie charakter towarzyski.
Upowszechnienie spływów stało się możliwe dzięki osobie Józefa Szalaya, który odziedziczył po ojcu- Stefanie Szalayu, uzdrowisko w Szczawnicy w 1839r. Zaczął je rozbudowywać i udoskonalać, a z czasem zaczął organizować większe i częstsze spływy Dunajcem. Zazwyczaj odbywały się one na cześć jakichś większych uroczystości. 40 lat po śmierci Józefa Szalaya, powstało Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, które do tej pory, zajmuje się organizacją spływu Dunajcem dla ogromnej liczby turystów.

Co warto wiedzieć o spływie Dunajcem?

Spływ Dunajcem ma swój początek we wsi Sromowce Wyżne lub Sromowce Niżne. Koniec wycieczki następuje w miejscowości Szczawnica lub Krościenko. Jeśli wybierzemy pierwszą z opcji, wówczas cały spływ trwa dwie godziny i piętnaście minut. Jeżeli wybierzemy trasę do Krościenka, cała podróż wydłuży się o 30 minut. Czas ten może się nieco zmienić, w zależności od prądu rzeki i pogody.
Trasa spływu Dunajcem obejmuje terytorium Pienińskiego Parku Narodowego, gdzie rozciąga się przepiękny krajobraz, a od dołu zaobserwujesz charakterystyczne szczyty i zbocza.
Po skończonym spływie można udać się na zwiedzanie okolicznych rejonów czy smakowanie regionalnych pyszności.

Polecam spływ Dunajcem każdemu kto zamierza spędzić wolny czas w Pieninach. To największa atrakcja nie tylko na skalę krajową, ale i europejską.