Łęczyca to nie tylko legenda

Łęczyca nie jest wielkim miastem, jednak kryje kilka ciekawych miejsc, które warto poznać. Mieszkańcom Łodzi z pewnością jest bardzo dobrze znane, a zwiedzający, którzy tu trafiają zaskoczeni są, że ma Łęczyca atrakcje. I to nawet kilka.

Turyści prawdopodobnie kojarzą Łęczycę głównie z zamku i legend z nim związanych. Chodzi tutaj o diabła Borutę, który objął sobie to miejsce za swoją siedzibę. Co ciekawe przyjmuje on różne postacie w zależności od sytuacji. Raz jest sową, raz pojawia się w stroju szlachcica, a czasami jest topielcem w kształcie ryby z rogami. Wierzenia ludzi przed wiekami były barwne i każdy mógł zobaczyć czarta w innej formie.
Zamek został wybudowany z polecenia króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Aktualnie znajduje się tu muzeum, a w nim kilka wystaw stałych, z których godną polecenia jest ta, dotycząca etnografii. Dział ten zajmuje dwie sale i można zapoznać się z kulturą regionu łęczyckiego.

W Łęczycy możesz więcej

To miasteczko oferuje turystom więcej atrakcji. Tuż obok znajduje się jeden z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej na terenie naszego kraju. Został zniszczony podczas najazdów, jednak odbudowano go z zachowaniem stylu, jaki dominował w początkach istnienia kościoła. Innym miejscem, chętnie odwiedzanym, choć jeszcze mało znanym jest skansen Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej. Jest to oddział zamiejscowy muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, a otwarto go w 2013 roku, czyli stosunkowo niedawno. Bilety wstępu nie są bardzo drogie, dlatego przy okazji wycieczki śladami polskich czartów można zajrzeć i tutaj.