Poruszaj się z głową!

Jazda rowerem po ulicy przepisy dotyczy poruszania się po jezdni przestrzegając zasad obowiązujących na drodze. Do 2011 roku jedną z zasad ruchu drogowego było zatrzymywanie się rowerzystów w czasie, gdy byli oni wyprzedzani.
Często dochodzi do lekceważenia wyznaczonych zasad. Często ludzie nie mają nawet o nich pojęcia, co akurat wynika z ich niewiedzy. Nie jest wówczas powiedziane, że łamanie przez nich zasad jest celowe.

Co musisz wiedzieć zanim włączysz się do ruchu?

Przepisy określają możliwość wyprzedzania nie tylko samochodów. Mogą to robić także rowerzyści, ale z pewnością nie mogą jechać koło siebie. Taka sytuacja jest ryzykowna, a sprawa tym poważniejsza, gdy rowerzyści rozmawiają, słuchają muzyki. Jakiekolwiek nieskupienie się na prowadzeniu pojazdu, może skończyć się tragedią.

Jazda rowerem po ulicy przepisy może być przyjemnym doświadczeniem. Podróż do pracy, czy do kolegi jest o wiele przyjemniejsza, gdy możemy się dotlenić i poruszać. Niekażdy rowerzysta korzysta jednak z jezdni. Zwykle wynika to z nieznajomości przepisów dotyczących poruszania się po niej. Jeśli ścieżka rowerowa znajduje się nieopodal, to czemu by z niej nie skorzystać? Sytuacja ma się inaczej, gdy taka osoba zostanie zmuszona do włączenia się do ruchu. Ścieżka może być, np. remontowana, czy też oblodzona. Taka osoba musi zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wobec tego lepiej włączyć się do ruchu.

4 podstawowe zasady dla rowerzystów

Osoba, która obawia się lub planuje po raz pierwszy zjechać ze ścieżki powinna zapamiętać kluczowe zasady:

– zachowaj odległość co najmniej 1 metra

– trzymaj się prawej strony jezdni zachowując odstęp około 75 cm (nie trzeba mierzyć, ważne, aby omijać studzienki, czy nie najechać na krawężnik)

– jeśli jedziesz koło innego rowerzysty, zachowaj bezpieczny odstęp

– wyprzedzaj z lewej strony, ale zachowaj bezpieczny odstęp