Amoniak w akwarium – jak się go pozbyć?

Amoniak to niezmiernie szkodliwa substancja. Jest to związek organiczny pochodzący z połączenia azotu z wodorem (NH3). Jest on bardzo szkodliwy dla ludzi. Podrażnia śluzówkę i układ oddechowy, powoduje napady kaszlu, uczulenia oraz duszności. Podany doustnie potrafi być bardzo toksyczny. Jest on również groźny dla innych organizmów żywych. Szczególnie dla ryb w akwarium.

Skąd się bierze amoniak w akwarium

Amoniak w akwarium pojawia się razem z odchodami rybimi oraz na drodze rozkładu niespożytego wcześniej pokarmu. Potrafi on być silnie toksyczny. Co można zrobić, aby pozbyć się tej szkodliwej substancji? Z pomocą przychodzą bakterie, których kolonie rozwijają się w wodzie. Doprowadzają one do powstania cyklu azotowego.

Podczas kolejnych etapów amoniak zostaje przekształcony w azotyny, a następnie w azotany. Dopiero ostatnie z substancji są względnie neutralne dla życia zwierząt, zwłaszcza jeśli występują w niewielkich ilościach. Za to stanowią one pożywienie dla roślin, które można uprawiać w morskich zbiornikach. Ilość substancji z poszczególnych grup pochodnych azotu można określać przeprowadzając testy.